Blog

İlk Parça Muayene

İş parçalarında boyutsal muayene, optik (lazer) ölçüm ile hızlı, güvenli ve düşük maliyetlerle gerçekleşmektedir. Yöntem ile iş parçasındaki ölçüler, çekme ve deformasyonlar bir form bütünlüğü içinde ele alınmakta, sayısal ve hacimsel muayene, referans CAD veriye göre daha iyi yorumlanmakta, yenileme/düzeltme daha bilinçli yapılmakta ve sonuç olarak önemli zaman/para tasarrufu sağlanmaktadır.

Devamı…

Optik yöntem ile döküm parçalarda boyutsal muayene

Döküm parçalarda boyutsal muayene optik taramayla hızlı, güvenli ve düşük maliyetlerle gerçekleşmektedir. Yöntem ile iş parçasındaki çekme ve deformasyonlar bir form bütünlüğü içinde ele alınmakta, sayısal ve hacimsel muayene referans CAD veriye göre daha iyi yorumlanmakta, yenileme/düzeltme daha bilinçli yapılmakta ve sonuç olarak önemli zaman tasarrufu sağlanmaktadır.

Devamı…

Söyleşi

Şimdi yürütmeye çalıştığımız işimiz ile ilgili en önemli kişisel husus herhalde yurt içi ve dışında 30 seneden fazla aktif tasarım ve konstrüksiyon dünyasında olmam. Bu deneyimler altında Arprom’u yönetirken bir bakıma ayaklarımızı yere sağlam basıyor sayılırız. Bu bizim için önemli.

Devamı…

Optik Yöntem İle Parça Muayenesi

Optik yöntem ile boyutsal parça muayenesi gerek tarama sistemleri gerekse de yazılımda gelişmelerle gittikçe daha yaygın uygulanmaktadır. Yurt dışı firmalarca çok iyi bilinen “optik tarama yöntemi ile parça muayenesi”, kalite/fiyat paritesi olarak imalat sektörü için yüksek performans içerikli bir ölçüm yöntemidir. Yazıda “3D Optik Metroloji” konusu ele alınmakta, yöntem hakkında genel bilgiler verilmektedir.

Devamı…