OPTİK ÖLÇÜM

Optik ölçüm kalite/fiyat paritesi olarak imalat sektörü için yüksek performans içerikli bir ölçüm yöntemidir. Bize göre, kalite kontrol ve ARGE bölümleri son derece efektif olan bu ölçüm teknolojisini zaman/maliyet/hassasiyet ilişkisi içinde değerlendirmelidirler.

Optik ölçüm –tarama- karmaşık şekillerdeki parçaların özel kameralar ile 3D çekimlerinin yapılarak geometrik sayısallaştırılma işlemidir. Yöntem beyaz ışık teknolojisi kullanır. Işık kaynağı bir ızgara desenden geçirilerek taranacak obje yüzeyine aksettirilir, parça şekline göre ışığın kırılmasını izleyen LCC kameralarda sayısallaşma işlemi yapılarak objenin noktalardan oluşan 3D geometrisi elde edilir.

 

Optik ölçüm bize göre endüstride bir mini devrimdir. Değişebilir ölçme mercekleriyle bir iki milimetreden 5..10 metreye kadar her türlü obje optik yöntemle sayısallaştırılmakta , CAD veri hazırlanmakta veya boyutsal olarak muayene edilmektedir. Araç kaporta parçaları, döküm parçalar gibi serbest/karmaşık geometriler veya form/performans ilişkisi olan türbin kanadı, pervane parçaları ya da dişli çark benzeri kurallı geometriler de başarı ile uygulanmaktadır.

 

Verilerin objeye temas edilmeden dokunmasız elde edilmesi, on binlerce veya milyonlarca nokta ile parça geometrisinin hassas ve eksiksiz oluşmasıyla imalat sektöründe ölçülemeyecek bir form, ölçü kalmamakta ve hemen her sektörlerde uygulama alanı bulmaktadır.

Optik ölçüm ile parça muayenesi hızlı, güvenli ve düşük maliyetlerle gerçekleşmektedir. Yöntem ile genel boyutlar, çekme ve deformasyonlar bir form bütünlüğü içinde ele alınmakta, CAD veri hazırlama veya ölçü muayenesi referans değerlere göre daha iyi yorumlanmakta, yenileme/düzeltme daha bilinçli yapılmakta ve sonuç olarak önemli zaman tasarrufu sağlanmaktadır.

 

ÖRNEK ÇALIŞMALAR İÇİN TIKLAYINIZ